STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA
      Znanstvenoraziskovalni center SAZU

STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA 3, 2000

Jiři Macháček, Andrej Pleterski:

Staroslovanske kultne strukture na Pohanskem pri Břeclavu (Češka republika)

Izvleček

Gradišče Pohansko leži v močvirni dobravi blizu sotočja rek Morave in Dyje na jugovzhodu Češke republike. Veliko je 28 ha, okrog njega so razmeščena še obširna predgradja. Do danes so raziskali 140 000 m 2, kar je površina, ki omogoča poglobljene strukturne raziskave. Na severu so bili najdeni naselbinski ostanki iz 6.do 8. st., ki jim pripada tudi pokopališče z žganimi grobovi 300 m južneje. Največji razcvet je najdišče doživelo v 9.st., ko je bilo tu gradišče z dvorom pomembnega moravskega mogočnika, s pokopališko cerkvijo, številne delavnice in gosto poseljena predgradja. Poleg sledov začetnega obdobja pokristjanjevanja so se ohranili tudi dokazi o obstoju poganskega kulta.

Ob severnem robu velmoškega dvora je stala pravokotna ograda, velika 17 X 21, 5 m, v njej so bili ostanki najverjetneje kultne stavbe.Večinoma so bili uničeni pri gradnji cerkve, ki pa je ohranila usmeritev starejše ograde.To je smer: vzhod kresnega sonca – zahod božičnega sonca. Po propadu države Moravanov na začetku 10. st., je bila cerkev profanizirana, v njeni bližini pa so postavili novo pogansko svetišče. Skoraj povsem enako je bilo odkrito tudi južneje na prostoru nekdanjih žganih grobov. Z njim v povezavi je tudi manjše pokopališče okostnih grobov . Ti ležijo ob črti, ki povezuje grob otroškega skrčenca s središčem svetišča. Črta je zelo blizu smeri vzhoda božičnega sonca in zahoda kresnega sonca. V nadaljevanju na drugi strani svetišča seže črta do groba s konjskim okostjem. Skrčenec leži natančno enkrat bolj daleč od svetišča kot konj. Natančno vzhodno od svetišča je prazen grob, usmerjen po črti zahod-vzhod. Na smeri iz središča svetišča proti zahodu božičnega sonca – vzhodu kresnega sonca je jugozahodno drugi grob z okostjem konja. V njegovi bližini sta dva okostna grobova, ki gledata proti vzhodu kresnega sonca. Od središča svetišča sta oddaljena štirikrat dlje kot prvi konjski grob.

Kultne točke in smeri so narekovale tudi gradnjo okopa gradišča. Nekatere prvine je že mogoče pokazati. Črta med severno kultno ogrado in južnim svetiščem je tudi smer dveh vzporednih vzdolžnih stranic. Južna črta, ki ju povezuje, gre hkrati skozi vzhodna vrata gradišča in južno svetišče.

Severna kultna ograda s svojo velikostjo in usmerjenostjo predstavlja modul, po katerem je narejen severni del okopa radišča. Njegovo severozahodno stranico določata sončna solsticija, severovzhodno pa skrajni vzhod božičnega meseca in skrajni zahod kresnega meseca.

Isti modul so uporabili tudi pri gradnji starejše palisade velmoškega dvora.Osnovni tloris je pri tem zamaknjen za 5 °, kar kaže da je daljša stranica usmerjena po skrajnem vzhodu kresne a meseca in skrajnem zahodu božične a meseca. Po osnovnem modulu so bili urejeni tudi manjši dvori v obrtniškem delu naselja, kjer je poleg tega zaslediti tudi usmeritev po straneh sveta. Tudi na področju žganih grobov sta bila dvora urejena po osnovnem modulu.

Čeprav so to šele prvi koraki v spoznavanje kultne metrike Pohanskega, pa se že sedaj najdišče kaže kot pomembno kultno središče Moravanov v času od 6./7.do 10. stoletja.

Celotno besedilo (pdf)

 

Predstavitev | Kazalo | Informacije, naročila | Iskalnik | Pomoč pri iskanju
Na začetek | Na vrh