STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA
      Znanstvenoraziskovalni center SAZU

STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA 2, 1999

Leszek Paweł Słupecki:

Krakova in Vandina gomila pri Krakovu

Izvleček

Obstoj dveh monumentalnih gomil, imenovanih “Kopiec Krakusa" in “Kopiec Wandy" , v okolici Krakova, je močan dokaz, da je bil ta kraj v plemenskem obdobju pomembno središče oblasti na Malopoljskem. Eno od osnovnih vprašanj o zgodovini teh gomil je, ali ju je mogoče povezati s knezom Krakom in njegov hčerko Vando, z osebama iz krakovske legende, ali pa je ta povezava zgolj interpretacija, ki so jo sestavili v 15.stoletju, da bi brezimni gomili povezali z legendarnima osebama. Avtor meni, da je ta povezava starejša od 15.st. in izvira iz izročila, čeprav je krakovska legenda dobila tudi mnogo literarnih sestavin. Poleg motivov, ki so že poznani raziskovalcem, opozarja avtor na trojnost formule “zemlja – nebo – morje" uroka iz krakovske legende, kakršno poznajo tudi staroislandska pravna besedila.

15 metrov visoke Vandine gomile niso nikoli izkopavali. 16 m visoko Krakovo gomilo pa so raziskovali v letih od 1934 do 1937. Čeprav niso našli nobenih bogatih grobov, ki so jih pričakovali, so dala izkopavanja zanimive rezultate. Našli so sledove velikega stebra, ki je tičal sredi gomile, ter sledove graje iz hrastovih kolov in vrbovega prepleta. Pri notranji zgradbi je bilo mogoče razločiti tri glavne plasti, ki so tvorile gomilo: spodnjo iz peska, ki ga je pokrival glinast plašč, srednjo peščeno in zgornjo, ki je vsebovala kamne. Namen vseh teh konstrukcij je bil stabilizirati gomilo. Krakova gomila je datirana z avarskim pasnim okovom iz 8.st.n.št., ki so ga našli znotraj gomile, in s češkim kovancem iz 10.st., ki so ga našli v zgornjem delu gomile. Prav tako so zasledili roparski vkop iz poznega srednjega veka.

Čeprav so resnično zanimive nekatere podobnosti med krakovskima gomilama ter velikimi gomilami iz Skandinavije in Rusije, avtor meni, da sta Krakova in Vandina gomila slovanskega izvora. Predvideva, da je postavitev obeh monumentalnih gomil v okolico Krakova mogoče razložiti kot poganski odgovor na širjenje krščanstva iz sosednje Velike Moravske v 9.stoletju, s katero se je soočilo središče države poganskih Vistulanov.

Celotno besedilo (pdf)

 

Predstavitev | Kazalo | Informacije, naročila | Iskalnik | Pomoč pri iskanju
Na začetek | Na vrh