STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA Znanstvenoraziskovalni center SAZU |
STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA 12, 2009
Anđelko Đermek:
Slovanski mitski trikotnik in legenda o Okamnelih svatih
Izvleček
Avtor se osredotoči na legendo o okamenelih svatih. "Kameni svati" je skalnat grič blizu Zaprešića na Hrvaškem, vendar podobne legende obstajajo tudi v drugih zahodno in južnoslovanskih deželah. Izhajajo iz skupnega mita o incestoidni poroki božanskih dvojčkov Mare in Jarila, ki sta ga rekonstruirala Belaj in Katičić.
Avtor predpostavlja, da je vir legende sveti trikotnik nekje v bližini, katerega del so tudi Kamnei svati. V bližini najde kompleks svetih trikotnikov okoli toponima Babožnica v dolini reke Krapina. Poleg doslej znanih pravil o svetih trikotnikih, uporabi tudi na novo odkrito pravilo: poleg kota 23,5° definira tudi kot, ki predstavlja odklon med azimutom sončevega vzhoda (zahoda) ob enakonočju in ob obratih. Ta drugi kot je odvisen od geografske širine in je na področju Kamenih svatov približno 34°. Avtor najde potrditev gradje svetih trikotnikov v nemških in danskih kronistih iz 11.–12. stol. Za omenjeno področje je ta kot 43°, kar se lepo ujame s svetim trikotnikom v slovanskem svetišču na nemškem otoku Rügen. Sestavljajo ga Svantevitovo svetišče na rtu Arkona, svetišču Rugiaevita, Porevita in Porenuta v Karentini in najvišja točka otoka, kjer je nekoč stal grad.
Lokalni hrvaški običaj postavljanja umetnih dreves za kres je povezan s svetim drevesom kot to opisuje Vita Otonis. Avtor dokazuje, da gre za strukture, ki so bile nekoč postavljene v vogale svetih trikotnikov. S tem skuša razložiti tudi pomen treh obrednih kresov, ki jih prižigajo za Veliko noč, za Jurjevo in Ivanovo.
Predstavitev | Kazalo |
Informacije, naročila |
Iskalnik |
Pomoč pri iskanju
Na začetek | Na vrh